Mikrodermabrazja to zabieg dla osób pragnących osiągnąć jak najlepszy efekt w krótkim czasie.

Mikrodermabrazja

Współczesna kosmetologia oferuje klientom coraz bardziej komfortowe i spektakularne zabiegi. Zastosowanie nowoczesnej cyfrowej aparatury do mikrodermabrazji jest bezbolesną, alternatywą dla tradycyjnych metod np. manualnego oczyszczania skóry. Zwiększa ona również możliwości transportowania składników aktywnych w głąb skóry.

Co to jest mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja to zabieg dla osób pragnących osiągnąć jak najlepszy efekt w krótkim czasie. Różni się od inwazyjnych peelingów tym, że od razu po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności. Jest to bezbolesna i bezkrwawa metoda ścierania kolejnych warstw naskórka aż do uzyskania pożądanego rezultatu.

Mikrodermabrazja (mikropeeling kontrolowany) jest jedną z wielu metod mechanicznego złuszczania naskórka. Jest ona stosowana z powodzeniem od połowy lat osiemdziesiątych. Na początku była zarezerwowana głównie dla dermatologów, zaś obecnie coraz częściej jest stosowana w gabinetach kosmetycznych.

Mikrodermabrazja diamentowa

Zabieg mikrodermabrazji jest peelingiem mechanicznym, polegającym na ścieraniu wierzchnich, zniszczonych warstw naskórka, docierając do tych części skóry, które są odżywione, gładkie, ładne. Efekt ten można uzyskać na kilka sposobów – dzięki mikrodermabrazji diamentowej, korundowej, bądź tlenowej. Diamentowa mikrodermabrazja jest niewątpliwie najbardziej popularna, ponieważ jest z jednej strony dosyć skuteczna, a z drugiej również i delikatna. Dzięki temu na zabieg mogą się zgłaszać także i osoby, które mają wrażliwą, alergiczną skórę.
Przy wykorzystaniu urządzenia, wyposażonego w diamentowe głowice ścierające, kosmetyczka jest w stanie usunąć martwe warstwy naskórka, tym samym poprawiając wygląd skóry i pobudzając ją do wytwarzania nowych komórek. Zabieg ten jest bezbolesny i w miarę krótki – zaś po jego zakończeniu następuje jeszcze nałożenie odżywczej maseczki, połączone z masażem twarzy, co pozwala wręcz się zrelaksować. Oczywiście, mikrodermabrazja diamentowa nie jest zabiegiem dostosowanym jedynie do poprawy wyglądu skóry twarzy – choć na taki jej rodzaj zgłasza się do salonów kosmetycznych najwięcej osób. Można także poprawiać wygląd skóry brzucha, pośladków, pleców, dekoltu, szyi itd.
Mikrodermabrazja diamentowa jest polecana wszystkim osobom, które mają problemy skórne, takie jak zaskórniki, wągry, rozstępy, rozszerzone pory, trądzik i blizny po trądziku, ale także których skóra jest szara, pozbawiona ładnego kolorytu, mało napięta, z nadprodukcją łoju i pełna przebarwień. Mikrodermabrazja diamentowa jest świetnym zabiegiem, jeśli na naszej twarzy pojawiły się zmarszczki – te płytkie jest w stanie usunąć w całości, zaś te głębsze wyraźnie spłyci. Jest zatem doskonałym remedium na zmarszczki mimiczne – również te powstające wokół oczu, ust, czy też na szyi. Usuwa zrogowaciały naskórek, a wraz z nim wszelkie zanieczyszczenia.
Skóra po zabiegu jest wyraźnie gładsza, bardziej elastyczna, napięta – piękniejsza. Widać wyraźną poprawę jej kondycji – pory są zmniejszone, zaskórniki usunięte, zmarszczki i rozstępy spłycone (przy tym nadaje się głównie do usuwania tych czerwonych, świeżych, a gorzej radzi sobie z białymi, które znajdują się na skórze już długo). Skóra jest świeższa, promienna, ma ładniejszy odcień i prezentuje się młodziej. Mikropeeling przy tym odżywia komórki skóry i prowokuje je do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny – co sprawia, że nowe zmarszczki zaczną się później i wolniej pojawiać. Po zabiegu u osób z cerą skłonną po podrażnień może się też pojawić chwilowe zaczerwienienie, jednak znika ono zwykle po kilku/kilkunastu godzinach. Pamiętajmy, że 1 zabieg to za mało, żeby efekty były trwałe – średnio wykonuje się 6 zabiegów w odstępie około 2-4 tygodni. Prawdziwe minimum to 3, zaś u osób z większymi problemami konieczne może być nawet wykonanie 10 zabiegów mikrodermabrazji diamentowej.

Mikrodermabrazja korundowa

Mikrodermabrazja korundowa  jest jedną z metod mechanicznego złuszczania naskórka. Polega na ścieraniu warstwy rogowej za pomocą specjalnego urządzenia. Podczas zabiegu mikrodermabrazji zostaje utworzone podciśnienie za pomocą próżni, która wypycha strumień kryształków korundu (wodorotlenku glinu). Kryształy uderzając w powierzchnie skóry usuwają w ten sposób górne warstwy naskórka i wraz z usuniętym zrogowaciałym naskórkiem są pochłaniane do oddzielnego pojemnika.
Zabieg mikrodermabrazji sprawia, że skóra staje się gładsza jaśniejsza i świeża, spłyca drobne zmarszczki, poprawia elastyczność, zwęża rozszerzone pory, zmniejsza zaburzenia pigmentacyjne, pomaga naprawić uszkodzenia słoneczne a także redukcje rozstępów, blizn i bliznowców. Zalecana jest do każdego rodzaju skóry, niezależnie od wieku i stopnia uszkodzenia.

Mikrodermabrazja wodno-tlenowa

Zabieg jest nieinwazyjny, bezdotykowy, wykonywany urządzeniem, które silnym strumieniem roztworu soli fizjologicznej precyzyjnie wypłukuje zanieczyszczenia i złuszcza martwy naskórek. Daje uczucie przyjemnego chłodu i głębokiego relaksu. Jest to wszechstronny zabieg, który może być wykonywany samodzielnie jako sposób na odświeżenie i pobudzenie skóry. Złuszcza martwy naskórek, oczyszcza i zwęża pory, poprawia koloryt i ukrwienie. Może również stanowić wstęp do innych zabiegów takich jak pellingi chemiczne czy mezoterapia. Dodatkowo zabieg zwiększa skuteczność stosowanych preparatów do pielęgnacji domowej.

Dla kogo jest przeznaczona mikrodermabrazja?

Kontrolowana mikrodermabrazja jest nowoczesną techniką, która za pomocą łagodnego peelingu pomaga uporać się ze specyficznymi problemami skórnymi. Mówimy tu o kontrolowanej mikrodermabrazji, ponieważ intensywność zabiegu (głębokość złuszczania) jest dobierana indywidualnie dla pacjenta.

Efektem mikrodermabrazji jest regeneracja i odmłodzenie skóry. Zalecana jest do każdego rodzaju skóry, niezależnie od wieku i stopnia uszkodzenia naskórka. Pomimo, że już jednorazowy zabieg mikrodermabrazji pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty, aby trwale poprawić kondycję naskórka należy poddać się serii zabiegów. Głębokość, ilość i częstotliwość zabiegów uwarunkowana jest stanem skóry. Kuracja obejmuje od 6 do 10 zabiegów mikrodermabrazji przeprowadzanych w odstępie 1 do 4 tygodni. Zabieg mikrodermabrazji nie wymaga ograniczenia aktywności życiowej, jedynie bardziej wrażliwa skóra może reagować lekkim zaczerwienieniem, które ustępuje po kilku godzinach. Systematyczne stosowane zabiegi nadają skórze młodzieńczy wygląd i czynią ją bardziej promienną. Z każdą sesją efekty potęgują się, skóra staje się coraz bardziej gładka, elastyczna, świetlista, nabiera zdrowego kolorytu.

Zalety i efekty mikrodermabrazji

* bezpieczna kontrolowana głębokość ścierania
* pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny
* nie ma ograniczeń wiekowych
* zabieg mikrodermabrazji jest bezbolesny
* możliwość częstego powtarzania
* alternatywa dla osób nietolerujących peelingu chemicznego
* efektem mikrodermabrazji jest również likwidacja drobnych zmarszczek, uszkodzeń, zanieczyszczeń
* odnowa komórkowa
* generalna regeneracja skóry
* eliminacja nadmiernego rogowacenia, suchości i uszkodzeń posłonecznych
* przyspieszenie krążenia krwi i limfy
* zwiększenie absorbcji kosmetyków i nawilżenie skóry
* wzmocnienie zdolności obronnych skóry

Mikrodermabrazja – wskazania

* trądzik pospolity (grudkowy, zaskórnikowy)
* blizny potrądzikowe
* łojotok
* rozszerzone pory
* zaskórniki, prosaki
* blizny
* przebarwienia i odbarwienia
* uszkodzenia posłoneczne
* szorstki, zrogowaciały naskórek
* rozstępy
* cellulit
* wiotkość skóry
* rogowacenie około mieszkowe

 Mikrodermabrazja – przeciwwskazania

* grzybica
* łuszczyca
* neurodermitis
* znamiona
* włókniaki

Substancje wspomagające mikrodermabrazję

Substancje najczęściej wchodzące w skład ampułek  używanych w podczas zabiegu mikrodermabrazji.
•    Ekstrakt z kory pinii jest jednym z najefektywniejszych znanych antyoksydantów. Zwalcza wolne rodniki i chroni naczynia włosowate skóry przed degeneracją, jest więc wyjątkowo cenną substancją w walce ze starzeniem skóry.
•    Czynniki stymulujące wzrost komórek skóry – cytokiny, czyli substancje stymulujące tempo odnowy komórek i zwiększające liczbę żywych, aktywnych komórek naskórka.
•    Witamina C stymuluje wytwarzanie kolagenu. Jest niezbędna dla przebiegu wielu funkcji zachodzących w komórkach skóry, a także ich ochrony przed skutkami promieniowania słonecznego. Dodawana do mikrodermabrazji jako czynnik wybielający skórę z przebarwieniami.
•    Enzymy odgrywają ważną rolę w przygotowaniu do mikrodermabrazji, ponieważ rozluźniają strukturę komórek warstwy rogowej naskórka, umożliwiając przenikanie czynnych substancji wykorzystywanych w trakcie zabiegów do głębszych warstw skóry. Enzymy są też niezbędne do przebiegu wielu procesów biochemicznych w skórze, warunkując aktywne oddziaływanie wielu substancji dostarczanych w preparatach takich jak witamina C lub tlen.
•    Kwasy owocowe są sprawdzonymi efektywnie działającymi związkami do stosowania w okresowych kuracjach regeneracyjnych oraz poprawie naturalnych zdolności zatrzymywania wilgoci przez skórę.
•    Kwas hialuronowy jest najbardziej efektywną substancją nawilżającą. Ma zdolność wiązania ponad 30-krotnej ilości wody w stosunku do własnej wagi.

autor: „Oaza Piękna” Jacek Jendroszczyk

Podziel się tym wpisem: